پاپ اسمیر + نحوه انجام پاپ تست

تست پاپ اسمیر ؛ آزمایش پیشگیرانه سرطان دهانه رحم یا عوامل زمینه ساز سرطان است. لازم به ذکر است که دهانه رحم ، حفره مابین واژن و رحم می باشد. در این تست ؛ سلول های موجود در دهانه رحم ( انتهای تحتانی و باریک رحم در قسمت فوقانی واژن ) ، برای تشخیص سرطان دهانه رحم برداشته می شوند. باید توجه داشت که شناسایی سرطان رحم در مراحل اولیه با انجام پاپ تست فرصت درمان را به بیمار می دهد ، چرا که با انجام این تست می توان تغییرات ایجاد شده در سلول های دهانه رحم که ممکن است در آینده منجر به سرطان شوند را شناسایی کرد. برای آشنایی بیشتر در این خصوص با ادامه این مقاله از دکتر زهرا سیفی ، بهترین متخصص زنان تهران همراه شوید.

پاپ اسمیر - دکتر سیفی

چرا تست پاپ اسمیر انجام می شود ؟

  • پاپ اسمير در غربالگری سرطان دهانه رحم و همراه با معاینه لگن خاصره انجام می شود. بانوان در رده سنی بیش از سی سال ؛ باید پاپ تست و آزمایش ویروس پاپیلوی انسانی و همچنین عفونت منتقله جنسی که می تواند موجب سرطان گردن رحم شود ؛ را به طور همزمان انجام دهند. اگرچه آمار ابتلا به سرطان دهانه رحم بسیار کم است ، اما توصیه می شود که بانوان محترم حتما نسبت انجام تست پاپ اسمیر در تهران اقدام نمایند ؛ چرا که این آزمایش به تشخیص و شناسایی بهنگام تومورهای سرطانی کمک قابل توجهی می کند. لازم به ذکر است نتیجه منفی این آزمایش به این معنا است که هیچ سلولی با علائم تغییرات سرطانی در معاینات ، بدست نیامده است. تکرار آزمایش در بازه زمانی منظم ؛ بدین سبب انجام می شود که طی آن تمام سلول های سرطانی دهانه رحم برداشته شوند ؛ زیرا رشد تومورهای سرطانی دهانه رحم غالبا کند می باشد.

آمادگی لازم برای انجام تست پاپ اسمیر در تهران

  • برای انجام پاپ تست نباید در دوران قاعدگی باشید.
  • داشتن رابطه جنسی نیز از 24 ساعت قبل از تست پاپ اسمير ممنوع می باشد.

توجه داشته باشید که موارد مذکور ، می توانند سبب مداخله در صحت نتیجه این آزمایش شوند.

پاپ اسمیر - دکتر سیفی

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می شود ؟

بر خلاف تصور اکثر خانم ها که گمان می کنند تست پاپ اسمير ، دشوار بوده و سبب ناراحتی شان می شود ؛ باید اشاره داشت که این تست به سهولت قابل انجام می باشد و برای انجام آن ، پزشک متخصص زنان ، وسیله ای موسوم به اسپکولوم را در واژن قرار می دهد تا دهانه رحم را معاینه کند. سپس با استفاده از یک برس یا اسپاچولا ، نمونه ای از سلول های دهانه رحم را برداشته و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستد. دکتر زهرا سیفی از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در استان تهران می باشند ؛ شما همراهان عزیز می توانید به منظور دریافت کلیه خدمات در زمینه درمانی و زیبایی زنان به مطب ایشان مراجعه نمایید.

انجام آزمایش پاپ اسمیر در چه افرادی ضروری است ؟

به توصیه متخصصان زنان ، انجام این تست برای خانم هایی که در بازه سنی 21 تا 65 سال قرار دارند ؛ ضرورت ویژه ای دارد و در ابتدا باید یکسال بعد از اولین رابطه جنسی و پس از آن ، هر سه سال یکبار به صورت مکرر انجام پذیرد. لازم به ذکر است چنانچه بانوان 30 سال به بالا ، اقدام به انجام تست پاپ به صورت همزمان با آزمایش HPV نمایند ؛ این امکان وجود دارد که هر 5 سال یکبار این تست را تکرار کرده و حتی در صورت صلاحدید پزشک معالج خود ، صرفا آزمایش HPV را انجام داده و تست پاپ اسمیر را انجام ندهند. در خصوص خانم های 65 سال به بالا باید متذکر شد ، در صورتی که سلامت این بانوان بر اساس آزمایش هایی که سابقا انجام داده اند به تایید پزشک رسیده باشد ؛ دیگر ضرورتی به انجام این تست وجود ندارد. ضمنا بانوانی که تحت عمل برداشتن رحم ( هیسترکتومی ) قرار گرفته اند ، نیازی به انجام تست پاپ اسمير نخواهند داشت.

نتایج تست پاپ اسمير

چنانچه نتیجه این آزمایش ، نرمال باشد ؛ به منزله این است که نیازی به آزمایشات دیگر وجود ندارد. اما چنانچه نتیجه این تست ، مبین وجود علائم غیرطبیعی باشد ؛ فرد باید مورد ارزیابی دقیق واقع گردد تا مشخص شود که دلیل این مسئله چیست ؟

البته باید اشاره داشت که غیرطبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر در تهران ، لزوما به معنای وجود سرطان نبوده و ممکن است بیانگر تغییرات سلولی باشد. همچنین در پاره ای موارد این احتمال وجود دارد که در تست پاپ اسمير ، سلول ها ظاهری غیرطبیعی داشته باشند ؛ باید اشاره داشت که این موضوع لزوما دال بر وجود HPV نمی باشد. ناگفته نماند گاها ممکن است نتیجه این تست ، تغییرات سلولی را در رحم نشان دهد ؛ این اتفاق نمی تواند وجود سرطان را اثبات کند ، اما در صورت زیاد بودن وسعت تغییرات سلولی می توان احتمال بروز سرطان در آینده را داد ؛ زیرا در چنین مواردی به مرور زمان ، سلول ها سرطانی خواهند شد.

 

تست پاپ اسمیر در تهران - دکتر زهرا سیفی

 

سوالات رایج در رابطه با تست پاپ اسمیر

آیا تست پاپ اسمیر همان معاینه لگن است ؟

خیر ، معاینه لگن با انجام این تست متفاوت است ، هر چند که بسیاری از متخصصین در معاینات لگنی ، تست پاپ اسمیر را نیز انجام می دهند. در طی معاینه لگن لازم است تخمدان ها و رحم ، واژن ، سرویکس و وولو مشاهده و بررسی شوند. دهانه واژن و سرویکس از نظر التهاب ، قرمزی و ترشحات غیر معمول معاینه می شوند. برای اینکه دکتر زنان خوب در تهران بتواند داخل واژن را به راحتی مشاهده نماید ، از ابزاری به نام اسپکولوم استفاده می کنند و سپس تورم ، کیست و سایر ناهنجاری ها را مورد بررسی قرار می دهند.

هر چند وقت یکبار لازم است تست پاپ اسمیر و اچ پی وی انجام شود ؟

افرادی که به ویروس HIV مبتلا هستند و یا افرادی که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است ، باید به صورت مرتب این تست را انجام دهند. افرادی که در بازه سنی 21 الی 29 سال قرار دارد لازم است هر 3 سال یکبار و افراد در بازه سنی 30 الی 65 سال هر 5 سال باید این تست را انجام دهند.

چه افرادی نیاز به تکرار آزمایش پاپ اسمیر دارند ؟

در صورتی که مورد مشکوکی در نتیجه تست مشاهده شود ، لازم است پاپ تست مجدد تکرار شود.

ایا باید ابزار تست پاپ اسمیر را تهیه کنیم ؟

برس کوچک و اسپکولوم از ابزارهای این تست بوده که قابل تهیه است ، معمولا نیازی به تهیه این ابزارها نیست و پزشک برای انجام این آزمایش از ابزارهایی که در کلینیک و یا مطب خود دارد به صورت استریل شده و یا یکبار مصرف استفاده می کند.

تست پاپ اسمیر چه چیزهایی را نشان می دهد ؟

تغییرات سلولی در این ناحیه توسط این آزمایش مورد بررسی قرار می گیرند. ممکن است تغییرات سلولی در صورت عدم درمان منجر به بروز سرطان شوند. از این تست همچنین برای تشخیص ویروس HPV و عفونت استفاده می شود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات