پاپ اسمیر

پاپ اسمیر چیست ؟

تست پاپ اسمیر ؛ آزمایش پیشگیرانه سرطان دهانه رحم یا عوامل زمینه ساز سرطان است. لازم به ذکر است که دهانه رحم ، حفره مابین واژن و رحم می باشد.

در تست پاپ اسمیر ؛ سلول های موجود در دهانه رحم ( انتهای تحتانی و باریک رحم در قسمت فوقانی واژن ) ، برای تشخیص سرطان دهانه رحم برداشته می شوند.

باید توجه داشت که شناسایی سرطان رحم در مراحل اولیه با انجام تست پاپ اسمیر فرصت درمان را به بیمار می دهد ، چرا که با انجام این تست می توان تغییرات ایجاد شده در سلول های دهانه رحم که ممکن است در آینده منجر به سرطان شوند را شناسایی کرد.

پاپ اسمیر

چرا تست پاپ اسمیر انجام می شود ؟

پاپ اسمير در غربالگری سرطان دهانه رحم و همراه با معاینه لگن خاصره انجام می شود. بانوان در رده سنی بیش از سی سال ؛ باید تست پاپ اسمیر و آزمایش ویروس پاپیلوی انسانی و همچنین عفونت منتقله جنسی که می تواند موجب سرطان گردن رحم شود ؛ را به طور همزمان انجام دهند.

اگرچه آمار ابتلا به سرطان دهانه رحم بسیار کم است ، اما توصیه می شود که بانوان محترم حتما نسبت انجام تست پاپ اسمير اقدام نمایند ؛ چرا که این آزمایش به تشخیص و شناسایی بهنگام تومورهای سرطانی کمک قابل توجهی می کند.

لازم به ذکر است نتیجه منفی آزمایش پاپ اسمير به این معنا است که هیچ سلولی با علائم تغییرات سرطانی در معاینات ، بدست نیامده است.

تکرار آزمایش در بازه زمانی منظم ؛ بدین سبب انجام می شود که طی آن تمام سلول های سرطانی دهانه رحم برداشته شوند ؛ زیرا رشد تومورهای سرطانی دهانه رحم غالبا کند می باشد.

آمادگی لازم برای انجام تست پاپ اسمیر

  • برای انجام تست پاپ اسمير نباید در دوران قاعدگی باشید.
  • داشتن رابطه جنسی نیز از 24 ساعت قبل از تست پاپ اسمير ممنوع می باشد.

توجه داشته باشید که موارد مذکور ، می توانند سبب مداخله در صحت نتیجه آزمایش پاپ اسمیر شوند.

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود ؟

بر خلاف تصور اکثر خانم ها که گمان می کنند تست پاپ اسمير ، دشوار بوده و سبب ناراحتی شان می شود ؛ باید اشاره داشت که این تست به سهولت قابل انجام می باشد و برای انجام آن ، پزشک متخصص زنان ، وسیله ای موسوم به اسپکولوم را در واژن قرار می دهد تا دهانه رحم را معاینه کند.

سپس با استفاده از یک برس یا اسپاچولا ، نمونه ای از سلول های دهانه رحم را برداشته و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستد.

دکتر زهرا سیفی از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در استان تهران می باشند ؛ شما همراهان عزیز می توانید به منظور دریافت کلیه خدمات در زمینه درمانی و زیبایی زنان به مطب ایشان مراجعه نمایید.

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات