پولیپ رحمی

درباره پولیپ رحمی

پولیپ رحمی ، زمانی به وجود می آید که یک بافت در داخل رحم یا دهانه رحم ( سرویکس ) شروع به رشد و نمو نماید. به طور کلی پوليپ های رحمی ، از لحاظ سایز و اندازه دارای انواع مختلفی هستند.

همچنین لازم به ذکر است که پوليپ ها به صورت تکی یا گاها چند تایی در رحم شکل می گیرند.

پوليپ های رحمی در حالت عادی ، عارضه یا خطری برای فرد مبتلا ایجاد نمی کنند ؛ اما از آن جا که در برخی موارد ممکن است سرطانی شده و سلامت فرد را تهدید کنند ، توصیه می شود که جهت تشخیص دقیق و درمان آن سریعا اقدام گردد.

باید اشاره نمود که پوليپ ها ، غالبا در بانوانی که بیش از 30 سال سن دارند اما هنوز به دوره یائسگی نرسیده اند ؛ مشاهده می شوند.

علائم پوليپ رحمی

• ترشحات آبکی و خون آلود از واژن
• خونریزی پس از یائسگی
• خونریزی پس از مقاربت جنسی بین فاصله دو پریود و خونریزی

توجه داشته باشید یکی ازنتایج خطرناک که ممکن است به دنبال این بیماری ، بروز کند نیز ناباروری می باشد.

پولیپ رحمی

دلیل پیدایش پوليپ های رحمی

دلیل اصلی شکل گیری پوليپ های رحمی ، هنوز به درستی مشخص نیست.

البته ناگفته نماند که پوليپ های رحمی ؛ اغلب در مواردی نمود می یابند که دهانه رحم یا به عبارتی همان سرویکس ، دچار خراشیدگی شده باشد.

ضمنا بانوانی که اصلا زایمان نداشته اند ، نیز بیش از خانم هایی که حداقل یک مرتبه زایمان کرده اند ؛ در معرض مواجهه با این بیماری قرار دارند.

لازم به ذکر است که عوامل ژنتیکی و وراثتی ، نقشی در بروز پولیپ رحمی نداشته و به هیچ وجه در ابتلا به این بیماری دخیل نمی باشند.

تشخیص پولیپ رحمی

پولیپ رحمی ، معمولا با انجام معاینات بالینی توسط متخصص زنان و زایمان قابل تشخیص می باشد.

پزشک در این معاینه ، واژن بیمار را با وسیله ای به نام اسپکلوم ( Speculum ) باز نگاه می دارد و بدین ترتیب امکان مشاهده پوليپ های سرویکس برای وی میسر می گردد.

توجه داشته باشید در مواردی که پزشک مشکوک به پولیپ رحمی باشد ؛ به منظور بررسی های بیشتر و تشخیص قطعی تر ، دستور انجام هیستروسکوپی و یا سونوگرافی را خواهد داد.

درمان پوليپ رحمی

اغلب ، درمان پوليپ های رحمی آسان و سریع است. به طور کلی در مواردی که پوليپ ها کوچک باشند ، به خودی خود از بین می روند و نیازی به درمان خاصی ندارند.

عمدتا برای رفع پوليپ های رحمی ، با استفاده از اسپکلوم و طی فرآیند معاینه ؛ اقدام به رفع پوليپ می شود.

در بسیاری از موارد ، پوليپ های رحمی پس از درمان ؛ مجددا عود خواهند کرد و با عود مجدد پوليپ ، فرد دوباره نیاز به درمان خواهند داشت.

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات