چند بیماری شایع زنان

چند بیماری شایع زنان

بیماری ها هر کدام تاثیرات متفاوتی در بدن فرد دارد هر کدام عوارض و درمانی متفاوت . در این بخش به توضیح چند بیماری در میان زنان می پردازیم .

فهرست مطالب

بیماری التهابی لگن PID

عفونت دستگاه ادراری  فوقانی خانم ها ( درگیری رحم ، لوله های فالوپ و تخمدان ها ) سبب درد بسیار شدید شکمی می شود. اگر شرح حال مناسب اخذ نشود ، ممکن است بیمار به اشتباه با تشخیص شکم جراحی مورد عمل قرار گیرد. در شرح حال این بیماران خارش و علائم تحریکی واژن ، خروج چرک بد بو از واژن وجود دارد . در معاینه دو دستی واژینال ، درد و تندنس شدید در لمس و حرکت دادن سرویکس وجود دارد . در سونوگرافی احتمال وود مایع ازاد داخل شکم وجود دارد . اگر بیمار بد حال است و تحمل PO ندارد یا در بارداری PID رخ داده ، باید بستری و آنتی بیوتیک وریدی دریافت کند .

درمان مناسب عبارت است از یک دوز آمپول سفتریاکسون به اضافه داکسی سایکلین و مترونیدازول برای دو هفته درمان ادامه می یابد . لازم است شریک جنسی نیز درمان شود .

بیماری شایع زنان

آبسه توبواوارین

بیماری با درد شدید شکم و معاینه شکم مثبت مراجعه می کند . در سونوگرافی لوله های فالوپ پر از مایع غلیظ است . احتمال وجود مایع ازاد شکم هم وجود دارد . لوله های فالوپ ، ادماتو و پراز اگزودا هستند . درمان این بیماری بستری کردن و آنتی بیوتیک وریدی است . باید CT اسکن انجام شود و تحت گاید CT یا سونو درناژ پرکوتانه از طریق پوست آبسه انجام شود . اگر روش های درناژ از طریق پوست موفق نباشند ، باید جراحی شوند . گاهی این بیماران در شوک Septic مراجعه می کنند . باید احیاء کافی انجام و رحم و تخمدان ها کامل خارج شود . البته اگر بیمار در سیکل باروری باشد امکان رزکسیون های محدودتر وجود دارد مانند سالپنگو اووفورکتومی یک طرفه یا درناژ و شست و شوی کامل شکم . در این بیماری احتمال گسترش آبسه ( متاستاز آبسه ) وجود دارد و باید کل حفره ی شکم کاملا شست و شو شود .

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در باره تعیین جنسیت جنین می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

 حاملگی خارج از رحمی (EP)

بیمار با درد شدید شکم و حتی شوک مراجعه می کند ، بتا HCG مثبت می شود . در سونوگرافی ، حاملگی خارج رحمی تایید می شود . در مراحل اولیه درمان دارویی با متوترکسات انجام می شود و در مراحل پیشرفته و بیمارانی که با شوک مراجعه می کنند باید عمل جراحی انجام شود .

۱- اگر لوله پاره شده باشد، جهت کاهش ریسک EP بعدی، کل لوله برداشته می شود.

۲- اگر خونریزی وسیع داخل شکم رخ داده باشد، کل لوله برداشته می شود.

3- اگر محتویات حاملگی در لوله وجود دارد و پاره نشده است، در حاشیه آنتی مزانتریک لوله باز می شود (سالپنگوستومی خطی) و محصولات بارداری ، خارج می شوند.

نتیجه گیری

با توجه به آنچه ذکر شد بیماری های اورژانسی در زنان می تواند آسیب های زیادی به آن ها وارد نماید . با کسب آگاهی در این زمینه می توانید اقدامات لازم را انجام دهید . می توانید این آگاهی را از متخصص زنان و زایمان کسب نمایید .

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات