کولپوسکوپی رحم چیست

زمانی که صحبت از کولپوسکوپی می شود تمامی بیماران دچار ترس و وهم می شوند. این استرس تا حدودی طبیعی است اما بخش اعظم آن به نداشتن آگاهی باز می گردد. معمولا کولپوسکوپی برای عموم مردم نا آشناست و آشنایی چندانی از چگونگی آن ندارد.

کولپوسکوپی چیست ؟

کولپوسکوپی در واقع یک وسیله تشخیصی بدون درد و ترس است و برای تشخیص برخی بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم.

حال در پاسخ به این پرسش که کولپوسکوپی رحم چیست ؟ باید بگوییم که بنا به مشکلاتی که در دهانه رحم و آزمایش پاپ اسمیر مشاهده می گردد ، متخصص زنان با استفاده از کولپوسکوپی رحم ، دهانه رحم بیمار را با جزییات بیشتری دیده و بر اساس نتایج حاصل از کولپوسکوپی ، تشخیص می دهد که آیا نیاز به نمونه گیری وجود دارد یا خیر ؟

لازم به ذکر است که در خصوص نمونه برداری از رحم ، نباید دچار نگرانی شد ؛ چرا که انجام این کار کاملا بدون درد خواهد بود.

در این قسمت از مقاله لازم است در مورد لزوم تست پاپ اسمیر و تاثیر آن در تشخیص بیماری ها اطلاعات بیشتری داشته باشید ، صحبت های دکتر زهرا سیفی بهترین متخصص زنان تهران می تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

صحبت های دکتر زهرا سیفی متخصص زنان تهران در رابطه با تست پاپ اسمیر

مزایای کولپوسکوپی

کولپوسکوپی ، یک روش سرپایی بدون درد و بدون نیاز به اتاق عمل است که در حقیقت یک روش تشخیص قطعی است و با استفاده از آن می توان به موارد مهمی از مشکلات بیمار پی برد.

قطعی بودن کولپوسکوپی ، مزیت بزرگی است که با ارائه آن بسیاری از بیماری ها قبل از مزمن شدن تشخیص داده می شوند و این خود باعث انجام درمان به موقع می گردد.

آمادگی قبل از کولپوسکوپی

در ارتباط با کولپوسکوپی باید قبل از انجام آن به موارد زیر دقت نمایید :

  • تا دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی باید از نزدیکی جنسی خودداری کنید.
  • در زمان انجام کولپوسکوپی نباید در دوران قاعدگی باشید.
  • زمان انجام کولپوسکوپی نباید عفونت واژینال داشته باشید ، همچنین نباید از کرم واژینال استفاده کرده باشید. ( در صورت وجود عفونت واژینال ، در ابتدا باید اقدامات لازم برای برطرف شدن آن صورت گیرد. )
  • معمولا در هفته اول بعد از قاعدگی بهترین زمان برای انجام کولپوسکوپی می باشد.

اهمیت انجام کولپوسکوپی

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان تهران ، در رابطه با انجام کولپوسکوپی چنین عنوان داشتند :

بهتر است قبل از شروع انواع اعمال جراحی زنان ، کولپوسکوپی صورت پذیرد ؛ چرا که کولپوسکوپی نوعی ارزیابی کلی بوده و ممکن است نکته ای در آن مشاهده شود که لازم باشد متخصص زنان در طول جراحی ، آن موضوع را لحاظ نماید. توجه داشته باشید که انجام کولپوسکوپی ، بر اساس معاینه بیمار و آزمایشات قبلی بیمار توصیه خواهد شد ، به طوری که متخصص زنان با بررسی بیمار و نتایج آزمایشات وی به این نتیجه می رسد که کولپوسکوپی برای بیمار تجویز گردد یا خیر ؟

 

در چه مواردی انجام کولپوسکوپی تجویز می گردد ؟

این مسئله که در چه مواقعی باید کولپوسکوپی رحم انجام پذیرد ، یکی از موارد مهمی است که در این بخش از مقاله بدان پرداخته ایم.

در ادامه ، دلایل نیاز به انجام کولپوسکوپی را بر شمرده ایم :

  • در صورت ابتلای بیمار به عفونت های مکرر واژینال و عدم پاسخ به درمان دارویی ؛ پزشک متخصص زنان ، درخواست کولپوسکوپی خواهد نمود.
  • ابتلا به خونریزی های نامنظم قاعدگی ؛ بخصوص خونریزی بعد از مقاربت جنسی که امری کاملا جدی تلقی می گردد ، از مواردی است که انجام کولپوسکوپی را ضروری می سازد.
  • در مواردی که بین نتایج تست پاپ اسمیر و معاینه بیمار عدم تطابق وجود داشته باشد ؛ پزشک به منظور تشخیص قطعی علت بیماری ، انجام کولپوسکوپی را تجویز خواهد کرد.
  • در صورت عدم پاسخگویی ترشحات مکرر واژینال به درمان های دارویی ، کولپوسکوپی تجویز می گردد.
  • تشخیص علت خونریزی های بدون دلیل که بعد از دوران یائسگی مشاهده می شوند ، نیز لزوم انجام کولپوسکوپی را ضروری می سازد.
  • از دیگر مواردی مهمی که انجام کولپوسکوپی را الزامی می کند ، تشخیص زگیل تناسلی یا HPV می باشد.

لازم به ذکر است که زگیل تناسلی ، متاسفانه امروزه شیوع گسترده ای یافته و بسیاری از مراجعین محترم با آن مواجه هستند ، از آن جا که اچ پی وی نوعی بیماری با ریسک بالا است و احتمال انتقال آن به سهولت امکان پذیر است ، باید سریعا تشخیص داده شده و روند درمان آن آغاز گردد.

 

آیا کولپوسکوپی عوارض دارد ؟

روش تشخیصی کولپوسکوپی ، بدون عارضه است و تنها در مواردی که خانم باردار است باید کولپوسکوپی با احتیاط بیشتری انجام شود اما در این حالت نیز راه حل هایی برای از بین بردن عارضه وجود دارد.

برای این که بهتر بتوانید با توضیحات کولپوسکوپی آشنا شوید و با اطمینان بیشتری این روش تشخیصی را انجام دهید پیشنهاد می کنیم توضیحات دکتر زهرا سیفی را در این خصوص مشاهده نمایید.

هزینه کولپوسکوپی

برای عموم مراجعه کنندگان برای شروع درمان ، مشخص بودن هزینه بسیار مهم است. با شرایط اقتصادی کنونی هزینه درمان اهمیت دارد و بیمار به دنبال درمان هایی است که کمترین هزینه را متقبل شود. هزینه کولپوسکوپی به موارد مختلفی مرتبط است از جمله این که آیا نیاز به انجام نمونه برداری وجود دارد یا خیر ؟

پیشنهاد می کنیم برای مشخص شدن هزینه دقیق کولپوسکوپی ، با مطب دکتر زهرا سیفی تماس بگیرید تا با بررسی وضعیت خود از جدیدترین امکانات برای کولپوسکوپی بهره مند شوید.

کولپوسکوپی رحم چیست

آیا کولپوسکوپی مشمول بیمه است ؟

حال خبر خوب این است ، به خاطر اینکه کولپوسکوپی یک روش تشخیصی و درمانی محسوب می شود ، تحت پوشش اکثر بیمه های تکمیلی قرار دارد.

کلام آخر

همان طور که ذکر شد ، کولپوسکوپی یک وسیله تشخیص قطعی بوده و در مطب به صورت سرپایی انجام می شود و بدون درد است و اگر متخصص زنان ، توصیه به انجام کولپوسکوپی نمود ، بدون استرس و اضطراب نسبت به انجام آن اقدام نمایید و از شنیدن نام این روش نهراسید.

نظرات بسته شده است.