کولپوسکوپی + عوارض و نحوه انجام تست

کولپوسکوپی ، نوعی آزمایش سرطان دهانه رحم است که بررسی دقیق دهانه رحم را فراهم می کند و در واقع ، یک روش سریع و آسان جهت یافتن هر نوع تغییرات سلولی در دهانه رحم می باشد که ممکن است به سرطان تبدیل شود. این پروسه از جمله خدمات ارائه شده توسط سرکار خانم دکتر زهرا سیفی ، بهترین متخصص زنان تهران می باشد ، شما عزیزان می توانید جهت انجام مطمئن و دقیق این آزمایش و دریافت کلیه خدمات درمانی اعم از زایمان ، ناباروری ، تعیین جنسیت و غیره و همچنین دریافت بهینه ترین اعمال زیبایی زنان از جمله جوانسازی واژن ، لابیاپلاستی ، تنگ کردن واژن ، سفید کردن واژن و تزریق چربی به واژن با فراغ خاطر به مطب دکتر سیفی مراجعه فرمایید.

 

کولپوسکوپی - دکتر زهرا سیفی

نحوه انجام کولپوسکوپی چگونه است ؟

برای انجام کولپوسکوپی ، در وهله اول باید به بهترین دکتر زنان غرب تهران مراجعه کند. بعد از مراجعه به مطب ، فرد می بایست بر روی صندلی مخصوصی بنشیند و پاهای خود را در طرفین صندلی قرار دهد به نحوی که واژن وی قابل دسترسی گردد. سپس پزشک ، یک اسپکولوم را در واژن بیمار قرار داده و آن را باز می کند. این امر دیواره های مهبل ( واژن ) بیمار را جدا کرده و به این ترتیب پزشک می تواند به سهولت به دهانه رحم ( سرویکس ) بیمار دسترسی پیدا کند. پس از آن دهانه رحم بیمار به محلول مخصوصی آغشته می گردد ؛ این کار باعث می شود که پزشک بتواند سلول های غیر طبیعی موجود در دهانه رحم را مورد بررسی قرار دهد. در مرحله بعد پزشک از طریق کولپوسکوپ ، گردن رحم بیمار را بازبینی می نماید. لازم به ذکر است که کولپوسکوپ ابزاری است که به دوربینی با قابلیت بزرگنمایی بالا مجهز می باشد و بر روی یک پایه قرار دارد.

توجه داشته باشید که ابزار کولپوسکوپ وارد واژن شما نخواهد شد. پس از بررسی دهانه رحم با کولپوسکوپ ، چنانچه در جواب آزمایش علائم غیرطبیعی مشاهده شود ؛ نیاز به انجام بیوپسی ( نمونه برداری ) خواهد بود. طی فرآیند بیوپسی ، پزشک نمونه کوچکی از بافت را گرفته و به منظور بررسی های دقیق تر به آزمایشگاه می فرستد. دو نوع بیوپسی وجود دارد که یکی از خارج از دهانه رحم بیمار بافت می گیرد و دیگری از داخل دهانه رحم بافت بر می دارد. باید توجه داشت که در برخی موارد نیاز به بیش از یک بیوپسی خواهد بود. به طور کلی ، کولپوسکوپی و بیوپسی تنها در حدود 5 الی 10 دقیقه به طول می انجامد.

مزایا

کولپوسکوپی نسبت به سایر روش های تشخیصی از مزایای بیشتری برخوردار است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 1. بالا بودن دقت این پروسه از مزایای مهم آن محسوب می گردد.
 2. شناسایی به موقع سرطان و سلول های سرطانی و درمان بهنگام آن از مهم ترین مزایای این پروسه به شمار می رود.
 3. در این فرایند ، امکان شناسایی زخم هایی که احتمال تبدیل شدن آن ها به سلول های سرطانی وجود دارد را میسر می سازد.

در ویدئوی زیر دکتر زهرا سیفی بهترین متخصص زنان تهران درباره عمل کولپوسکوپی ، توضیحاتی ارائه فرموده اند.

 

علل انجام کولپوسکوپی

به طور کلی از این روش می توان در راستای تشخیص موارد ذیل بهره برد :

 • این فرایند امکان مشاهده تغییرات دهانه رحم را فراهم می کند.
 • به کمک کولپوسکوپی در تهران می توان به تشخیص بیماری زگیل تناسلی و ویروس HPV پرداخت.
 • مشاهده تغییرات پیش سرطانی در نسوج دهانه رحم از طریق این فرایند امکان پذیر می شود.
 • با این روش می توان تغییرات پیش سرطانی در بافت و اطراف دهانه واژن را مشاهده کرده و تشخیص داد.

در چه مواردی انجام این تست نشخیصی درخواست می شود ؟

پزشک متخصص زنان و زایمان تهران غالبا در موارد ذیل ، انجام کولپوسکوپی را تجویز می نماید :

 • در صورتی که نتیجه تست پاپ اسمیر ، نرمال نباشد و پزشک احتمال وجود سلول های سرطانی بدهد.
 • چنانچه فرد ، دچار ترشحات غیرطبیعی یا زخم در واژن باشد.
 • در مواردی که بیمار به زخم مزمن دهانه رحم ، مبتلا باشد.
 • در صورتی که فرد ، شاهد لکه بینی پس از مقاربت جنسی باشد.
 • چنانچه نمای ظاهری دهانه رحم بیمار ، حالتی غیرطبیعی داشته باشد.
 • در مواردی که آزمایش ویروس HPV ، مبیّن ریسک بالای وجود این ویروس باشد.

 

کولپوسکوپی - دکتر زهرا سیفی

آمادگی قبل از انجام پروسه

جهت آماده شدن برای پروسه و انجام آسان تر آن ، توصیه می شود که توصیه های ذیل را مورد توجه قرار دهید :

 1. برای انجام کولپوسکوپی در تهران ، زمانی اقدام کنید که سیکل ماهیانه تان به اتمام رسیده است ؛ این کار باعث می شود تا مشاهده دهانه رحم شما با سهولت بیشتری تری برای جراح و متخصص زنان فراهم گردد.
 2. توجه داشته باشید که حداقل 24 ساعت قبل از اقدام به انجام پروسه ، نباید تامپون و هیچ گونه جسم خارجی ای وارد مهبل ( واژن ) شما شده باشد.
 3. ناگفته نماند که 24 ساعت قبل از پروسه ، باید از داشتن رابطه جنسی واژینال خودداری نمایید.

عوارض کولپوسکوپی چیست ؟

به طور کلی این پروسه ، یک روش تشخیصی ایمن است که به منظور تشخیص مواردی که پیشتر بدان ها اشاره شد مورد استفاده قرار می گیرد. خوشبختانه در کولپوسکوپی احتمال بروز عفونت و خونریزی شدید ، بسیار ناچیز است و از این رو می توان از آن به عنوان یک روش بی خطر یاد کرد که در عمده موارد ، عوارضی به دنبال ندارد.

آیا کولپوسکوپی درد دارد ؟

خیر ، انجام این پروسه تقریبا بدون درد است ؛ البته ممکن است هنگام وارد شدن اسپکولوم احساس مختصری فشار داشته باشید. همچنین ممکن است هنگامی که دهانه رحم شما با محلول مخصوص شستشو داده می شود ، کمی احساس سوزش داشته باشید. ضمنا در صورتی که همراه با این فرایند ، بیوپسی نیز انجام شده باشد ؛ برخی افراد ممکن است احساس ناراحتی جزئی داشته باشند. همچنین ممکن است چند روز پس از آن نیز با لکه بینی جزئی و خونریزی یا ترشحات تیره رنگ از واژن خود مواجه شوند که جای نگرانی نیست و به مرور برطرف می شود.

انجام کولپوسکوپی در زمان بارداری امکان پذیر است؟

انجام این پروسه حین بارداری، هیچ خطری به همراه ندارد. نمونه برداری هم در این مدت خطر زیادی ندارد، اما امکان دارد پزشک انجام آن را به پس از زایمان موکول کند. افراد باردار پس از بیوپسی، خونریزی بیشتری را نسبت به بقیه تجربه می کنند، چون در این مدت خون رسانی به دهانه رحم افزایش می یابد. توجه داشته باشید که انجام کولپوسکوپی و بیوپسی تاثیری روی توانایی باردار شدن ندارد، پس جای نگرانی نیست.

 

توضیحات دکتر سیفی ، بهترین دکتر زنان غرب تهران

 

بعد از کولپوسکوپی چه مواردی را تجربه خواهید کرد ؟

عموما بیماران پس از انجام این پروسه مشکلی برای ادامه دادن امور روزانه خود ندارند. اگر بیوپسی انجام نشده باشد ، امکان دارد به مدت دو روز لکه بینی داشته باشید. چنانچه همراه با کولپوسکوپی ، بیوپسی نیز صورت گرفته باشد ، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید :

 • کمی خونریزی از واژن که برای چند روز کوتاهی ادامه پیدا می کند.
 • درد مختصر واژینال که بعد از مدتی بهبود می یابد.
 • خروج ترشحاتی از واژن که امکان دارد سیاه یا قهوه ای رنگ باشد.
 • برای جلوگیری از آلوده شدن لباس زیر خود به خون و ترشحات واژن می توانید در این بازه از پدهای بهداشتی استفاده کنید.
 • در این مدت از وارد کردن هر چیزی همچون تامپون به واژن خود اجتناب نمایید. سعی کنید تا زمانی که واژن به بهبودی مطلوب دست پیدا نکرده با همسر خود نزدیکی نداشته باشید.

از این بابت که ساز و کار بدن هر شخص با دیگری متفاوت است ، برای این که بدانید دقیقا چه مدت برای ریکاوری نیازمند هستید ، با بهترین متخصص زنان غرب تهران مشورت کنید.

اقدامات پس از انجام کولپوسکوپی

در این قسمت، به برخی نکاتی که پس از انجام این پروسه باید به آن توجه داشته باشید پرداخته ایم :

هر زمانی که می خواهید، می توانید حمام کنید ، و اگر به طور همزمان نمونه برداری انجام نداده اید ، محدودیتی در رابطه جنسی واژینال ندارید ، در غیر این صورت باید سه روز منتظر بمانید تا دهانه رحم بهبود یابد. اگر داروی خاصی مثل قرص ضد بارداری استفاده می کنید، نیازی به قطع آن نیست.

قبل از مراجعه به کلینیک یا مطب ، اگر فکر می کنید که زمان تعیین شده، با شروع سیکل ماهانه تداخل دارد و یا نیاز دارید شخص دیگری همراهتان در اتاق حضور داشته باشد با پزشک تماس بگیرید.

نتیجه بدست آمده از کولپوسکوپی نشان دهنده چه امری است ؟

نتیجه ای که از تست کولپوسکوپی و بیوپسی بدست می آید ، در حقیقت مشخص خواهد کرد که شما به درمان نیازمند هستید یا خیر. به بیانی آن دسته از افرادی که در نتیجه تست شان هیچ نشانه ای از سلول های غیر طبیعی وجود ندارد ، دیگر نیازی به قرارگیری تحت روند درمانی ندارند. اما آن دسته از بیمارانی که وجود سلول های غیر طبیعی مثل توده های ایجاد شده در دهانه رحم ، واژن یا مادگی ناحیه شرمگاهی برایشان مورد تایید قرار گرفته ، بایستی جهت درمان این موارد ، به مداخلات پزشکی روی آورند.

 • اگر نتیجه تست ، مورد غیر طبیعی را نشان دهد ، چه باید کرد ؟

اگر نتیجه حاصل شده از بیوپسی کولپوسکوپی در تهران ، نمایانگر مراحل اولیه بروز یک حالت غیرطبیعی مثل دیسپلازی خفیف دهانه رحم اشد ، دکتر زنان از شما می خواهد که تست پاپ اسمیر را به صورت دوره ای به انجام برسانید. دقت داشته باشید که کولپوسکوپی با پاپ اسمیر تفاوت هایی دارد.

امکان دارد دیسپلازی خفیف ، خود به خود بعد از مدتی برطرف شود ؛ یعنی بافت دهانه رحم بدون اتخاذ روند درمانی به حالت اولیه خود بازگردد. اما در وضعیت های تشدید یافته سلول های پیش سرطانی باید پروسه های درمانی اتخاذ شوند :

 1. عمل جراحی LEEP : در این پروسه به کمک یک سیم حلقه مانند حامل جریان الکتریکی ، سلول های پیش سرطانی برداشته می شوند.
 2. بیوپسی مخروطی شکل (Cone biopsy) : سمپلی از بافت دهانه رحم که آلوده به سلول های پیش سرطانی است ، به صورت مخروطی شکل برش خورده و برداشته می شود.
 3. کرایوتراپی : در پروسه درمانی کرایوتراپی به کمک مواد شیمیایی که دمای بسیار بالایی دارند ، مثل نیتروژن مایع ، هرگونه سلول غیر طبیعی از بین می رود.
 4. جراحی با لیزر : گرمای ناشی از پرتوهای لیزر هرگونه سلول غیرطبیعی و پیش سرطانی را از بین می برد.

بعد از کولپوسکوپی در چه شرایطی باید مجدد به پزشک مراجعه کرد ؟

کولپوسکوپی با بهترین دکتر زنان تهران ، پروسه نسبتا ایمن و بی خطری هست. تنها امکان دارد اثرات جانبی جزئی را به همراه داشته باشد. اما چنانچه پس از به انجام رساندن تست ، موارد زیر را تجربه کردید ، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید یا حضوراً به ایشان مراجعه کنید :

 • درد شدید در ناحیه لگن یا زیر شکم
 • خونریزی بیش از حد نرمال
 • نشانه های عفونت مثل استشمام بوی بد از واژن ، ترشحاتی با غلظت بالا و تب و لرز.

 

 

هزینه این تست تشخیصی چقدر است ؟

هزینه کولپوسکوپی در تهران با توجه به المان های مختلفی ، تغییر می کند و نمی توان یک قیمت کلی برای آن معین کرد ؛ بنابراین برای دریافت هزینه دقیق این فرایند باید به مطب یک متخصص زنان خوب در تهران مراجعه شود. لازم به ذکر است که فرایند مذکور یک روش تشخیصی است ؛ لذا افراد نباید نگران هزینه های آن باشند ، چرا که بیمه قسمتی از هزینه آن را متقبل می شود.

راه ها مقابله با استرس قبل از عمل کولپوسکوپی

بدون شک ، استرس قبل از عمل کولپوسکوپی یک امر طبیعی است. اما با چند روش و استراتژی مناسب ، می‌ توانید استرس خود را کاهش دهید و به نتیجه خوبی از این جراحی دست پیدا کنید. در ادامه ، به برخی از روش‌های مقابله با استرس قبل از عمل کولپوسکوپی با بهترین جراح زنان تهران ، می ‌پردازیم :

 1. کسب اطلاعات جامع و مفید : به دنبال اطلاعات کامل در مورد عمل کولپوسکوپی باشید. بررسی روش‌ ها ، مراحل و نتایج ممکن می‌ تواند به شما کمک کند تا با اطمینان بیشتری خود را برای این عمل آماده کنید.
 2. صحبت و گفت و گو با پزشک : در جلسات مشاوره پیش از عمل با متخصص زنان صحبت نمایید ، نگرانی‌ها و سوالات خود را مطرح نمایید. با دریافت پاسخ سوالات خود و اطمینان از مسیر عمل ، می ‌توانید آرامش بیشتری را تجربه کنید.
 3.  تمرین تنفس عمیق : قبل از عمل کولپوسکوپی در تهران با دکتر سیفی ، تمرین تنفس عمیق و استراحتی را به طور مداوم انجام دهید. تمرکز بر تنفس آرام و عمیق می ‌تواند استرس را کاهش دهد و شما را به وضعیتی آرام و متمرکز منتقل کند.
 4. تمرینات آرامش ‌بخش : استراحت و تمرینات آرامش‌ بخش مانند مدیتیشن ، یوگا یا تکنیک‌های تنفس عمیق می ‌توانند به شما کمک کنند تا قبل از عمل استرس خود را کاهش دهید.
 5.  پشتیبانی از خانواده و دوستان : از حمایت خانواده و دوستان خود استفاده کنید. به آنها درباره استرس و نگرانی‌های خود بگویید و از حضور و آرامش آن ها بهره ببرید.
 6. تغذیه سالم : در روزهای قبل از عمل ، تغذیه سالم و متوازن را رعایت کنید. مصرف میوه‌ ها ، سبزیجات ، غلات کامل و آب کافی می‌ تواند به‌ عنوان راهکاری مناسب برای حفظ سلامتی و آرامش اعصاب در این دوره گزینه خوبی باشد.
 7.  اطمینان از تیم پزشکی : اطمینان حاصل کنید که تیم پزشکی که با آن همراه هستید حرفه‌ ای و با تجربه است. این اعتماد و اطمینان می تواند راهکار خوبی برای کاهش استرس شما پیش از عمل کولپوسکوپی باشد.

در نهایت ، مهم است به خود و بدن خود احترام بگذارید و به مرخصی و استراحت بعد از عمل اهمیت دهید. برای بیشترین تجربه مثبت ، پیشنهاد می‌شود همه راهنمایی‌ها و دستورالعمل ‌های پزشک خود را دریافت و رعایت کنید.

سخن آخر

انجام کولپوسکوپی در واقع روش ارزشمندی برای تشخیص ، ارزیابی و پیگیری دقیق موارد مشکوک به ضایعات پیش سرطانی سرویکس (دهانه رحم) و نیز تشخیص به موقع سرطان زودرس سرویکس (سرطان دهانه رحم) محسوب می شود. به طور کلی طی این فرایند ، با استفاده از بزرگنمایی و نور کافی با مشاهده اپی تلیوم سرویکس ، دستگاه ژنیتال تحتانی و ناحیه آنوژنیتال می تواند برای تشخیص ضایعات پیش سرطانی دستگاه تناسلی تحتانی به کار رود. توجه داشته باشید که پیگیری بیماران مبتلا به ضایعات پیش سرطانی سرویکس بعد از درمان و همچنین پیگیری بیمارانی که در معاینات اولیه تشخیص قطعی بیماری در آن ها گزارش نشده بود ، نیز با کمک این تست تشخیصی امکان پذیر می باشد.

شایان ذکر است افزون بر موارد فوق ، این پروسه ، برای تشخیص و درمان و پیگیری ضایعات پیش بدخیم واژن نیز بسیار کمک کننده بوده و در بعضی مواقع ضروری است. همچنین باید خاطر نشان نمود که دستگاه کولپوسکوپی ، به منظور تشخیص عفونت ها و ضایعات خوش خیم دستگاه تناسلی تحتانی نیز می تواند مثمر ثمر واقع شود. به طوری که در حال حاضر در کشورهای پیشرفته این روند ، در واقع جزئی از بررسی های کلینیکی سلامتی بانوان از لحاظ سلامت جنسی و بیماری های عفونی محسوب می شود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات