یائسگی زودرس و عوامل آن

یائسگی زودرس و عوامل آن

یائسگی چیست؟
یائسگی در بانوان یک اتفاق کاملا طبیعی است، اما یائسگی زودرس همانطور که از اسمش مشخص است، به علت عواملی متعدد زودتر از زمان طبیعی خود رخ می دهد. این اتفاق یک نوع فرآیند بیولوژیکی است که در نتیجه آن یک سری تغیراتی در بدن زن ایجاد می شود، مانند تغییرات روانی و هورمونی. یائسگی در زنان زمانی رخ می دهد که تخمدان آن ها دیگر نتواند هورمون تولید کند.

یائسگی زودرس چیست؟

معمولا وقتی یائسگی قبل از 45 سالگی در بدن زنان اتفاق می افتد به آن یائسگی زودرس می گویند. ازعواملی که باعث بروز این مشکل می شوند می توان به داشتن زمینه ارثی، مصرف برخی از داروها، انجام عمل جراحی و برداشتن رحم و تخمدان ها و عفونت های ویروسی نام برد. و همینطور زنانی که تحت درمان شیمی درمانی قرار گرفته باشند ممکن است دچار یائسگی زودرس قرار بگیرند.

یائسگی زودرس و عوامل آن

یائسگی زودرس و عوامل آن

شما با مراجعه منظم به جراح زنان و زایمان و انجام مراقبت های لازم می توانید از یائسگی زودرس پیشگیری کنید.

علائم یائسگی زودرس

خانم ها در سن بالای 40 سال می توانند با کمی دقت کردن به علائم بدن خود متوجه شوند که چه اتفاقی در بدن آن ها می افتد. علائم شایع  یائسگی یا یائسگی زودرس به هم خوردن زمان خواب، گرگرفتگی ناگهانی و پی در پی، اختلالات در خلق و خو و کاهش پیدا کردن میل جنسی که در اثر اختلالات هورمونی و قطع تولید هورمون در تخمدان ها اتفاق می افتد، می باشد. اما شایع ترین این علائم قطع و اختلال عادت ماهیانه است.

عوارض یائسگی زودرس

یائسگی زودرس عوارض مانند یائسگی طبیعی در زنان به همراه دارد. شایع ترین عوارض یائسگی:

  • به علت پایین رفتن سطح استروژن سلامت جسمی فرد کاهش می یابد
  • پوکی استخوان
  • بروز آب مروارید
  • ریزش مو و مشکلات پوستی
  • کاهش سلامت دندان ها
  • در مواردی ابتلا به سرطان روده و تخمدان

پیشگیری از یائسگی زودرس

بهترین راه برای پیشگیری از یائسگی زودرس مراجعه به جراح زنان و زایمان تحت نظر قرار گرفتن است.

متخصص زنان می تواند با دادن یک رژیم غذایی مناسب و همینطور تجویز داروهای مناسب و در برخی افراد با تزریق هورمون از یائسگی زودرس پیشگیری کند.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات